BUKVAREVIĆ RAZGOVARAO S PREDSTAVNICIMA BORAČKIH UDRUŽENJA ČELNICIMA VLASTI USK
Federalni ministar doc.dr. Salko Bukvarević posjetio je Unsko-sanski kantona (USK), gdje je s premijerom tog kantona Huseinom Rošićem, načelnicima općina i predstavnicima Koordinacije boračkih organizacija USK razgovarao o prioritetnim aktivnostima resornog ministarstva i planovima za naredni period.
Bihać, 13.03.2018.godine: U fokusu razgovora bila su pitanja iz domena boračko-invalidske zaštite i zakonskog okvira u toj oblasti, kao i konkretni projekti zapošljavanja i stambenog zbrinjavanja pripadnika boračke populacije.
Bukvarević je nakon susreta izjavio da se radi o redovnom planu i programu resornog ministarstva, kojim je predviđen obilazak svih kantona i Brčko distrikta BiH, s obzirom na to da je boračko- invalidska zaštita podijeljena nadležnost i obaveza svih nivoa vlasti.
Istaknuo je da su spomenuti susreti bili prilika za prezentaciju svega onoga što je resorno ministarstvo za pitanja boraca uradilo u prošloj godini, uključujući i izmjene i dopune tri zakona, podsjećajući da osim reguliranja oblasti boračko-invalidske zaštite na federalnom nivou postoje i zakoni na kantonalnom nivou, kao i u Brčko distriktu BiH.
Bukvarević je novinarima kazao da postoji 15-tak zakona koji proizvode određenu prava na prostoru FBiH, te da se za realizaciju prava iz domena boračko-invalidske zaštite godišnje iz federalnog Budžeta izdvaja 570 miliona KM, te još 60 miliona KM iz budžeta kantona i oko 20 miliona KM iz općinskih budžeta.
Precizirao je da je tokom svih dosadašnjih susreta s predstavnicima boračke populacije iskazana želja da se ponovo aktuelizira pitanje donošenja zakona o pravima demobiliziranih boraca, koji je 2010. godine stavljen van snage.
Federalni ministar za boračka pitanja je u tom kontekstu podsjetio da je u prošloj sedmici u daljnju proceduru ponovo upućen Nacrt zakona o pravima demobiliziranih boraca i članova njihovih porodica, te da se očekuje mišljenje federalnih ministarstava finansija i pravde i Ureda za zakonodavstvo i usklađenost s propisima Evropske unije, nakon čega ‘ide’ u proceduru prema Vladi FBiH.
Ovim je zakonom predviđeno 15 prava za demobilizirane borce i članove njihovih porodica od kojih su najbitnija zdravstveno osiguranje i liječenje svih boraca i članova njihovih porodica u svim zdravstvenim ustanovama u FBiH, prednost pri zapošljavanju i kaznene odredbe za poslodavce koji to ne budu poštovali i osnovno osiguranje u visini od 25 posto prosječne plaće u FBiH za demobilisane borce koji imaju 60 i više godina i žene borce koje imaju 50 i više godina, a koji nemaju nikakvih drugih primanja.
Ministar Bukvarević je naglasio kako nakon aktivnosti u vezi sa zakonom o pravima demobiliziranih boraca, slijedi angažman na izradi jedinstvenog zakona na nivou FBiH, a kako bi se na jedinstven i uravnotežen način regulirala prava iz domena boračko-invalidske zaštite.
U sklopu razgovora u USK, zaključeno je da sva pitanja iz spomenutog domena treba riješavati isključivo putem dijaloga predstavnika boračkih predstavnika i predstavnika vlasti, te usuglašena obaveza svih nivoa vlasti u pogledu izrade jedinstvenog registra.
Istovremeno, konstatirana je potreba hitnog usvajanja zakona o pravima demobiliziranih boraca, kao i zakona o boračkim udruženjima, te neophodnost ravnomjerne raspodjele sredstava u oblasti boračko-invalidske zaštite.
Domaćin ministru Bukvareviću tokom susreta u USK bio je ministar za pitanja boraca i RVI u Vladi USK Dževad Malkoč.
Nakon sastanka u Vladi USK, ministar Bukvarević je razgovarao i sa paraplegičarima USK i pripadnicima HVO regije Bihać, koji su ovom prilikom uručili zahvalnicu za Ministarstvo i za Ministra lično. Također, upriličen je i sastanak sa Koordinacijom boračkih udruženja općine Bužim.
Kabinet ministra / FENA