U Gradskoj sinagogi u Zenici svečano je otvorena izložba pod nazivom „Žene borci Armije RBiH“, u organizaciji Arhiva Federacije Bosne i Hercegovine. Izložbu je otvorio federalni ministar za pitanja boraca i invalida odbrambeno-oslobodilačkog rata, gospodin Nedžad Lokmić.
U svom obraćanju, ministar Lokmić izrazio je duboko poštovanje prema ženama borcima:
– Žene borci Bosne i Hercegovine bile su tiha, ali nepokolebljiva snaga otpora tokom agresije na našu domovinu. Hrabro su stajale rame uz rame s borcima – na prvim linijama, u bolnicama, skloništima i izbjegličkim kolonama. Naše borkinje, odlikovane najvećim ratnim priznanjima, istinsko su čudo bosanskog otpora – snaga koja je kičma naše Bosne i Hercegovine. Vaša hrabrost, odlučnost i žrtva predstavljaju svjetionik naše borbe. Vi ste bile i ostale najsvjetlija tačka bosanskog otpora, a vaša imena bit će zlatnim slovima upisana u historiju naše domovine. Vaša borba nije bila samo otpor agresoru – ona je bila pobjeda života nad smrću, ljubavi nad mržnjom i dostojanstva nad poniženjem – poručio je ministar Lokmić.
Direktor Arhiva FBiH, gospodin Hajrudin Ćuprija, istakao je značaj ovakvih projekata koji osnažuju kolektivno pamćenje i historijsku istinu, posebno kada se govori o ulozi žena u odbrani domovine:
– Snaga koja leži u ženama i borba koju su pokazale tokom agresije na Bosnu i Hercegovinu i danas je nepokolebljiva. Njihov doprinos ne smije biti zaboravljen – rekao je Ćuprija.
Žene borkinje i heroine dale su nemjerljiv doprinos u odbrani naše domovine, a, nažalost, o tome se veoma malo govori. Tokom odbrambeno-oslobodilačkog rata, u jedinicama Armije RBiH borilo se 5.360 žena. Veliki broj njih dao je svoj život, dijelove tijela i zdravlje za slobodu Bosne i Hercegovine. Koliko su bile hrabre, govori i podatak da je 13 žena odlikovano najvišim ratnim priznanjem – značkom „Zlatni ljiljan“, od čega njih devet posthumno. Jedna pripadnica je posthumno odlikovana Ordenom zlatnog grba s mačevima, jedna Medaljom za hrabrost, a jedna je dobitnica ratnog priznanja „Srebreni štit“.
Organizacijom izložbe pod nazivom „Žene borci Armije Republike Bosne i Hercegovine“, koja obuhvata 387 jedinica – od toga 183 novinska članka i dokumenta iz arhivskih fondova te 204 fotografije 40 učesnica i pripadnica Armije RBiH – želimo im odati počast, ali i otrgnuti njihova imena od zaborava.
Izložba „Žene borci Armije RBiH“ ostat će otvorena za sve posjetioce narednih dana. Pozivamo građane da svojim prisustvom odaju priznanje ženama koje su dale nemjerljiv doprinos u borbi za slobodu Bosne i Hercegovine.