Search

Ministar Lokmić prisustvovao obilježavanju Dana grada Cazina i godišnjice deblokade Bihaćkog okruga

Federalni ministar za pitanja boraca i invalida odbrambeno-oslobodilačkog rata, Nedžad Lokmić, prisustvovao je svečanom obilježavanju Dana grada Cazina i godišnjice deblokade Bihaćkog okruga u Cazinu. Na ovaj dan, 1995. godine, nakon 1.201 dan proveden u potpunom ratnom okruženju, Bihaćki okrug je konačno deblokiran zahvaljujući zajedničkoj akciji 5. korpusa Armije Republike Bosne i Hercegovine i Hrvatske vojske, koje su se spojile na mostu u Tržačkim Raštelima kod Cazina.

Ovaj izuzetno značajan datum obilježen je nizom manifestacija, okupljanjem porodica šehida, ratnih veterana, građana te predstavnika lokalnih, kantonalnih i državnih vlasti.

U emotivnom govoru, ministar Lokmić je istakao važnost očuvanja istine o ratu, dostojanstva boraca i kulture sjećanja:

– Danas nije običan dan. Danas je dan kada nam srce snažnije lupa, kada se duša lomi od emocija, ponosa i tuge. Na današnji dan, 6. augusta 1995. godine, spojile su se ruke slobode na mostu u Tržačkim Raštelima. Nakon 1.201 dana krvave izolacije, gladi, nepravde i pakla, Bihaćki okrug je prodisao slobodom. Naša sloboda nije došla slučajno, ona je krvavo plaćena. I zato poručujemo: naši borci nisu i nikada neće biti zaboravljeni – poručio je ministar.

Ministar Lokmić je naglasio da u boračkim kategorijama ne smije i ne može biti podjela, jer su svi zajedno branili Bosnu i Hercegovinu, rame uz rame:

– Moramo ostati jedinstveni i složni, baš kao u ratnim godinama. Ne smijemo dozvoliti da nas dijele po osnovu kategorija ili regija. Naš jedini interes mora biti, dostojanstvo svakog borca i istina o odbrambeno-oslobodilačkom ratu.

Posebno je istaknut značaj kulture sjećanja i obaveze prema mlađim naraštajima:

– Našoj djeci moramo govoriti o časnoj borbi, moraju znati ko su naši heroji, naši plemeniti šehidi. Naša sloboda ima ime i prezime. To je zavjet koji moramo prenositi s koljena na koljeno, da se nikada ne zaboravi, da se uvijek pamti i poštuje.

Manifestacije su započele tradicionalnom ceremonijom „Pečat slobodi“ na mostu preko rijeke Korane u Tržačkim Raštelima – mjestu koje simbolično povezuje herojsku borbu i pobjedu naroda ovog kraja.Prisutnima su se pridružili i brojni gosti iz drugih dijelova zemlje, članovi boračkih organizacija, predstavnici lokalne samouprave i građani koji su došli da odaju počast i zahvale herojima. Cijeli događaj protekao je u duhu jedinstva, sjećanja, ali i ponosa.

Federalno ministarstvo za pitanja boraca i invalida odbrambeno-oslobodilačkog rata ovim putem izražava iskrenu zahvalnost svim borcima, ratnim vojnim invalidima, porodicama šehida i poginulih heroja, koji su dali nemjerljiv doprinos slobodi i opstanku države Bosne i Hercegovine.

Živjela Armija Republike Bosne i Hercegovine!

Živjeli naši borci i heroji!

Neka vječno živi naš Cazin!

Neka vječno živi Bosna i Hercegovina!

Ostale aktuelnosti